Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 23:42

فوت و فن

بازدید: 3776

  حاوی مقالات 

 • جشن‌ها و آيين‌های نوروزی در ايران (2)

  جشن‌ها و آيين‌های نوروزی در ايران (2)

  رسم كوزه سفالی، یكی از آئین‌ها و باورهای قدیمی نوروزی در شهر ساوجی‌هاست كه توسط زنان انجام می‌شود كه شب قبل از عید زنانی كه نذر دارند، نیت كرده و كوزه سفالی بر می‌دارند، اسم خود را روی كاغذ می‌نویسند و آن را داخل كوزه می‌گذارند.

  ادامه...
 • جشن‌ها و آيين‌های نوروزی در ايران (1)

  جشن‌ها و آيين‌های نوروزی در ايران (1)

  چند هفته قبل از عید نوروز جنبش خاصی در مردم پدید می‌آید. لباس نو می‌خرند، خانه‌تكانی می‌كنند، جامه‌ها را می‌شویند. فرش‌ها را می‌تكانند، در و پنجره، شیشه، پله و غیره را تمیز می‌كنند و از تمام اثاث خانه گرد می‌زدایند.

  ادامه...
 • تخم مرغ تزئینی

  تخم مرغ تزئینی

  همانطور كه می‌دانید؛ تخم‌مرغ‌های رنگی و تزئین شده یكی از المان‌های سفره‌ی هفت‌سین می‌باشند و پرداختن به آن با مشاركت افراد خانواده و كودكان، می‌تواند فضای شاد و دلپذیری را در اوقات فراغت‌تان ایجاد كند.

  ادامه...
 • آشپزخانه را برای نوروز آماده كنید (2)

  آشپزخانه را برای نوروز آماده كنید (2)

  هیچ چیز به اندازه یك سبد زیبا پر از میوه‌های رنگی در وسط یك میز، جلب توجه نمی‌كند و شما را به برداشتن یكی از میوه‌ها و خوردن آن تحریك نمی‌كند.

  ادامه...
 • آشپزخانه را برای نوروز آماده كنید (1)

  آشپزخانه را برای نوروز آماده كنید (1)

  نور خورشید گزینه خوبی است، چرا كه باعث كشتن و از بین رفتن بسیاری از باكتری‌ها می‌شود، پس اجازه دهید تا نور كافی وارد آشپزخانه شود.

  ادامه...
 • هفت سین باغ پرندگان

  هفت سین باغ پرندگان

  ابتدا تمام قسمت‌های ظرف را با رنگ اكرولیك طلائی بپوشانید و 30 دقیقه صبر كنید تا خشك شود. حالا مواد كهنه‌كاری سفیدرنگ را با قلم‌مو روی ظرف بزنید و با دستمال هوله‌ای آشپزخانه پاك كنید، بطوریكه از مواد كهنه كاری داخل فرورفتگی‌ها باقی بماند و كار كاملا تمیز ش

  ادامه...
 • آداب عید نوروز در تهران قدیم (2)

  آداب عید نوروز در تهران قدیم (2)

  چیدن سفره هفت سین یکی از مهم‌ترین آداب استقبال سال نو بود که نچیدن آن معادل با نگون بختی در سال جدید به شمار می آمد. پارچه سفره هفت سین معمولا سفید و تمیز بود که هفت نوع خوردنی که با حرف سین آغاز می‌شد

  ادامه...
 • آداب عید نوروز در تهران قدیم (1)

  آداب عید نوروز در تهران قدیم (1)

  از آغاز ماه اسفند کم کم اندیشه عید نوروز موجب شادی اغنیا و نگرانی فقرا می‌شد و در این میان اوضاع کسبه بازار از همه بهتر بود و فصل رونق بازار فرا رسیده بود. اولین کار، که زمان و دقت بیش‌تری لازم داشت تهیه رخت و لباس نو بود.

  ادامه...
 • سبزه به شکل رحل قرآن کریم

  سبزه به شکل رحل قرآن کریم

  روز اول 3 مرتبه بذر‌ها را با آب افشان اسپری كنید و روكش نایلونی را روی كار قرار دهید. از روز دوم به علت اینكه بذر‌ها ریشه كرد می‌توانید دیگر از آب‌پاش استفاده نكنید و به ملایمت آب را روی بذر‌ها بریزید

  ادامه...
 • سبزه به شکل درخت مطبق

  سبزه به شکل درخت مطبق

  مقدار آبی كه روی بذر می‌ریزید باید به اندازه‌ای باشد كه حالت ژله‌ای به خود بگیرد چون اگر رقیق باشد بین دانه‌ها فاصله ایجاد می‌شود و سبزه‌ها كم پشت خواهد شد.

  ادامه...
 • سبزه ماش

  سبزه ماش

  برای سبز كردن بذر قره ماش؛ 002 گرم قره ماش را 03 دقیقه در آب بخیسانید و درون ظرفی به قطر 52 سانتیمتر بریزید و پهن كنید. آن‌گاه با پارچه‌ی تنزیب مرطوبی، روی بذر را بپوشانید و روزی دو بار رویش آب بپاشید.

  ادامه...
 • سبزه گندم

  سبزه گندم

  برای سبز كردن گندم؛ 220 گرم گندم را 30 دقیقه در آب بخیسانید و درون ظرفی به قطر 25 سانتیمتر بریزید. آن‌گاه رویش را با پارچه‌ی تنزیب بپوشانید و روزی دوبار با اسپری، آب بپاشید.

  ادامه...