Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 23 تیر 1403 - 14:37

3 روش تضمینی از بین بردن حشره برنج

3 روش تضمینی از بین بردن حشره برنج

به طور معمول اکثر شپش ها با تخم گذاری در برنج کار می‌ کنند و به این گونه شپش ها در برنج افزایش می یابند. به همین دلیل اگر فقط چند حشره در برنج و یا بسته‌ بندی مشاهده کردید بهتر است که تمام غذا ها را ذخیره نکنید و به درمان آن بپردازید.

 شاید شما هم تا به اکنون نام حشره برنج و یا شپشک برنج را شنیده باشید. در این باره باید بگوییم که حشره برنج که با نام علمی سیتوفیلوس اوریزائه نیز شناخته می‌ شوند از آفت‌ های ریزی هستند که به برخی از محصولات کشاورزی همانند برنج، غلات، گندم و … حمله می‌ کنند و از این محصولات مورد نظر تغذیه می‌ کنند.

به گزارش هپی پت، این حشرات از لحاظ پزشکی خطرناک نیستند و منجر به عفونت نمی شوند اما به مواد غذایی آسیب فراوانی می رسانند. پیدا کردن این آفت ها در برنج مشکلاتی برای پاک کردن آن و یا درست کردن برنج را به وجود می‌ آورد. 

 

داروی ضد حشره برنج

اگر شما هم با مشکل شپشک در برنجتان رو به‌ رو شده‌ اید. بهتر است که بدانید روش های متعددی مانند داروی ضد حشره برای از بین بردن این شپشک و هم چنین از بین بردن کرم برنج وجود دارند که می توانید از عطاری ها و یا داروخانه تهیه کنید.

هم چنین از سایر روش های دیگر می توان به مواردی مانند: استفاده از تله های چسبناک، استفاده از آب جوش، قرار دادن برنج در فریزر، استفاده از برگ بو یا چریش، استفاده از میخک، استفاده از جعبه کبریت، گذاشتن برنج در آفتاب، استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید، عوض کردن گونی برنج اشاره کرد.

 

با استفاده از هر کدام از این روش ها می توانید از شر این حشرات خلاص شوید و هم چنین به درمان حشره برنج بپردازید. هم چنین باید افزود که روش‌ های دیگری نیز پیشنهاد شده اند که می‌ توانید در خانه و با استفاده از این روش ها به از بین بردن حشرات بپردازید که از این روش ها می توان به مواردی مانند: استفاده از سنگ نمک، سیر، زردچوبه و زنجبیل اشاره کرد.

شپش برنج از کجا می آید؟

خیلی از افراد زمانی که برنج تهیه می کنند و در آن شپشک مشاهده می کنند بعد از این که این سوال برایشان به وجود می آید که چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟ می خواهند بدانند که چگونه حشره برنج خوار وارد برنج آن ها شده است! در این باره باید بگوییم که احتمال این که بسته برنجی که شما از مغازه خوار و بار خریداری کرده اید از همان ابتدا آلوده بوده است بسیار زیاد است.

به طور معمول اکثر شپش ها با تخم گذاری در برنج کار می‌ کنند و به این گونه شپش ها در برنج افزایش می یابند. به همین دلیل اگر فقط چند حشره در برنج و یا بسته‌ بندی مشاهده کردید بهتر است که تمام غذا ها را ذخیره نکنید و به درمان آن بپردازید.

حشره برنج و حبوبات

بهتر است که بدانید حبوبات نیز از مواد غذایی هستند که اگر در نگهداری از آن ها دقت نکنید و در مکان خشک و خنک نگهداری نشوند به طور قطع همانند برنج، حشره می زنند. حبوبات از مهم ترین منابع غذایی به شمار می‌ روند که دارای مقادیر زیادی مواد معدنی، آهن و کلسیم می باشند و در رژیم غذایی سالم اهمیت زیادی دارند و به همین دلیل در اکثر آشپزخانه ها وجود دارند.

برای این که حبوبات شما حشره نزنند باید برخی از نکات را بدانید و آن ها را رعایت کنید. به یاد داشته باشید که یکی از مهم ترین دلایل این که حبوبات حشره می زنند نوع نگهداری از حبوبات می باشد. بهتر است که بدانید تخم یک سری از حشرات بر روی حبوبات وجود دارند که اگر مکان نگهداری از آن‌ ها مناسب نباشد، در واقع شرایط حشره زدگی حبوبات فراهم می شود و بعد از یک مدت کوتاه شاهد به وجود آمدن حشرات ریز و کوچک در حبوبات خود خواهید بود.

چگونه از شپشک برنج جلو گیری کنیم؟

ممکن است تا کنون این تجربه را داشته باشید که پس از باز کردن کیسه برنج تعداد زیادی از شپشک ها را درون آن مشاهده کنید. با دیدن این صحنه این سوال برای شما به وجود می آید که چگونه می توان از ایجاد این مسئله جلوگیری کرد و این که چطور می توان این حشرات را در کیسه برنج از بین برد؟!

در مورد پاسخ به این سوالات باید بدانید که مهم ترین و بهترین راه حل برای پیشگیری از ایجاد شپشک در کیسه برنج این است که برنج را در مناسب ترین و بهترین شرایط نگهداری کنید. برای انجام این کار نیز لازم است که تمامی‌ نکات نگهداری از برنج را به خوبی بدانید.

در ادامه این مقاله ما سعی کرده ایم این موضوع را برای شما به طور کلی تر و جامع تری شرح دهیم؛ پس برای دانستن نحوه جلوگیری از ایجاد حشرات برنج، ادامه متن را بخوانید.

مضرات حشره برنج چیست؟

بی شک می توان گفت که وجود حشره در برنج مضرات بسیاری دارد که قابل چشم پوشی نیستند. در صورتی که می خواهید بدانید که مضرات حشره برنج چه چیزهایی می باشد، اکنون به این سوال شما به طور کامل جواب داده می شود. به طور کلی حضور حشره در برنج مشکلات زیادی در پی دارد که این مشکلات عبارت اند از:

پودر کردن و تکه کردن دانه های برنج، این حشرات زمانی که در کیسه های برنج قرار می گیرند شروع به از بین بردن دانه های برنج می کنند که این امر در زمانی که حجم زیادی از برنج را از بین می برند، باعث به وجود هزینه های گزافی می شود.

مورد دیگری که از مضرات حشره برنج است، این است که این حشرات باعث می شوند شکل ظاهری برنج بد باشد و شاید برای بعضی از افردا به اصطلاح چندش نیز باشد. پس می توان گفت که وجود حشره در برنج از نظر ظاهر نیز آزار دهنده و ناخوشایند است. از دیگر مضرات جدی وجود این حشره ها در برنج این است که آن ها به حبوبات و مواد غذایی دیگر آشپزخانه نیز سرایت می کنند.

شما باید این را بدانید که اگر نتوانید از بین بردن شپشک های برنج را مديريت کنید و کنترل آن ها از دست شما خارج شود، در نهایت باید این انتظار را داشته باشید که این حشره ها به مواد غذایی همچون جو، ماکارونی، گندم، رشته سوپ و غیره راه پیدا کنند که در پی سرایت آن ها و از بین بردن این مواد غذایی می توانند باعث ضرر اقتصادی شما شوند و هزینه اضافی را برایتان به وجود می آورند.

حشره برنج ایرانی

آیا تا به حال این تجربه برای شما به وجود آمده است که بعد از باز کردن کیسه برنج ایرانی خود با تعداد زیادی شپش رو به رو شده باشید؟ در این باره باید بگوییم که نگران نباشید، چرا که این مشکل در اکثر برنج های ایرانی رایج است.

برنج ها اگر در شرایط خاصی قرار گیرند بعد از مدت کوتاهی باعث به وجود آمدن شپش در آن ها می‌ شود. این آفت های کوچک به برخی از محصولات مانند برنج، غلات، گندم و … حمله می کنند و از آن ها تغذیه می کنند. این حشرات از لحاظ پزشکی خطرناک نیستند.

اما به محصولات آسیب جدی وارد می‌ کنند و به همین دلیل بهتر است بعد از مشاهده آن به سرعت به پیشگیری و دفع حشره برنج بپردازید. قطعا هیچ فردی دوست ندارد برنجی را که مصرف می کند در آن شپش داشته باشد. به همین دلیل با مشاهده شپش در برنج آن را دور بریزید و یا این که با روش های مختلف به پاکسازی آن بپردازید.

چرا استفاده از قرص برنج برای از بین بردن شپشک توصیه نمی شود؟

مدتی قبل بسیاری از مطالبی که در مورد شپشک های برنج بود، راهکار هایی می دادند که از جمله این بود که قرص برنج در ظرف برنج باعث می شود که شپشک ها از بین برند، اما این روش اکنون به هیچ عنوان استفاده نمی شود و دلیل آن نیز این است که قرص برنج برای انسان ها بسیار خطرناک است و بهتر است که برای آفت کشی های خانگی استفاده نشود.

قراردادن برنج در چه مکان هایی باعث ایجاد حشره برنج می شود؟

در حالت کلی باید گفت که در مکان هایی که گرما و رطوبت در آن ها زیاد است، رشد شپشک های برنج بیش تر می شود و در این مکان ها امکان به وجود آمدن آن ها بسیار زیاد است. شما می توانید با نگهداری کردن کیسه برنج در محیط هایی که رطوبتی در آن ها نیست و محیط هایی خنک تر هستند، از رشد کردن سریع شپشک ها جلوگیری کنید و مانع تکثیر شدن آن ها شوید.

اما گفتنی است که به وجود آمدن حشره برنج در آن بسیار راحت است به طوری که اگر در زمان های کاشت، داشت و برداشت و یا زمان انبار کردن برنج ها، فقط و فقط یک دانه تخم شپشک در این مکان ها باشد، به سرعت رشد می کند و تکثیر می شود.

حشره برنج به سایر نقاط خانه مانند رختخواب هم نفوذ می کند؟

بهتر است بدانید در صورتی که از ورود و تکثیر حشره برنج به داخل برنج جلوگیری نکنید، می توانند آسیب های بیش تری به شما بزنند. در حالت کلی شپشک برنج زمانی که بالغ می شود از درون ظرف های برنج حرکت می کند و به داخل فضای خانه می آید که در این حالت می تواند خسارت بسیاری را به شما تحمیل کند.

این شپشک ها پس از بالغ شدن در فضاهایی همچون رخت خواب ها و فرش ها زندگی می کنند و این می تواند برای شما بسیار ناخوشایند باشد و به طور کلی حضور آن ها در خانه می تواند بسیار اذیت کننده باشد.

حشره برنج چه شکلی است؟

شاید تا به اینجای مقاله برای شما پاین سوال یش آمده باشد که حشره برنج یا همان شپشک چه شکلی دارد؟! در این بخش از مقاله قصد داریم به شما شکل ظاهری شپشک برنج را شرح دهیم اما پیش از آن بگوییم که شما می توانید در صورت علاقه، با یک سرچ ساده به راحتی عکس های این حشره را ببنید.

سایز شپشک های برنج چیزی حدود دو تا سه میلی متر می باشد و رنگ بدن آن ها نیز سیاه تا قهوه‌ ای مایل به سرخ می باشد.‌ طول عمر شپشک های برنج چیزی حدود یک ماه است که آن ها معمولا زمانی که به بلوغ می رسند، از جایی به جای دیگر می روند و بیش تر در محیط هایی که جذب نور در آن ها کم تر است، دیده می شوند.

رفع حشره برنج

احتمال این وجود دارد که شما نیز بعد از مشاهده شپش در برنج برایتان این سوال به وجود بیاید که روش های از بین بردن آن چیست؟ در این باره باید بگوییم که روش های زیادی وجود دارند که می‌ توانید با استفاده از هر کدام از این روش‌ ها به از بین بردن این حشرات در محصول خود بپردازید.

از روش‌ های پیشنهاد شده می‌ توان به مواردی مانند: الک کردن برنج، پاک کردن آن در زیر نور آفتاب و … اشاره کرد. البته این نکته را باید افزود که تمام این روش ها با سرعت انجام نمی‌ شوند و برای درمان کامل به زمان نیاز دارند.

از بین بردن حشره برنج در خانه

یک روش مناسب برای از بین بردن شپش برنج در خانه وجود دارد که بسیار کاربردی است. در مورد استفاده از این روش باید گفت که فقط به یک پنکه و ظرفی با دیواره‌ بلند همانند تشت و یا سطل نیاز دارید. این روش در یک فضای باز مانند بالکن و حیاط انجام می شود.

به این گونه که ظرف را با فاصله‌ کم در زیر پنکه قرار دهید. سپس از قسمت بالای پنکه، برنج را ذره ذره متمایل به جلو با زاویه‌ مناسب بریزید به طوری که برنج که سنگین‌ تر است، در ظرف ریخته و شپشک ها که سبک‌ ترند، به دور تر و خارج از ظرف پرتاب شوند. این موضوع را هم باید افزود که برای جلوگیری از حشره برنج بهتر است که برنج خود را در مکان مناسب نگهداری کنید.

جدول اطلاعات

در اینجا اطلاعاتی درباره حشره برنج را باهم مرور می کنیم.

موضوع حشره برنج
ایا این حشره عفونت ایجاد می کند؟ عفونتی ایجاد نمی کند
راه دفع سنتی استفاده از سیر
راه های دفع تله های چسبناک، آب جوش، قرار دادن برنج در فریزر، برگ بو یا چریش، میخک، جعبه کبریت
نام علمی این حشره سیتوفیلوس اوریزائه

از بین بردن شپشک برنج با سیر

استفاده از سیر و یا ضد بید یکی از رایج‌ ترین روش هایی است که اکثر افراد برای کشتن حشره برنج خود استفاده می کنند. ضد بید را می توانید به راحتی از عطاری ها و داروخانه ها تهیه کنید و درون برنج خود قرار دهید تا بعد از مدتی از شر این حشرات خلاص شوید.

نمک برای شپشک برنج

نمک یکی دیگر از روش هایی است که برای از بین بردن شپشک برنج استفاده می شود. با استفاده از نمک حشرات از برنج دور خواهند شد. هم چنین می‌ توانید ظرف را در فضای باز و در سایه قرار دهید تا شپش ها به سایر مواد غذایی سرایت نکنند.

البته این نکته را باید افزود که باید از سنگ نمک استفاده کنید. روش استفاده از سنگ نمک برای دور کردن این حشرات از برنج بسیار راحت و آسان است به این گونه که تنها کافی است تا سنگ نمک را درون ظرف برنج قرار دهید تا این موجودات از بین بروند.

سوالات متداول

حشره برنج چیست؟

حشره برنج که با نام علمی (سیتوفیلوس اوریزائه) نیز شناخته می‌ شوند از آفت‌ های ریزی هستند که به برخی از محصولات کشاورزی مانند برنج، غلات، گندم حمله می‌ کنند و از این محصولات تغذیه می‌ کنند.

با چه روش هایی می توان به از بین بردن حشره برنج پرداخت؟

با روش هایی مانند: تله های چسبناک، آب جوش، قرار دادن برنج در فریزر، برگ بو یا چریش، میخک، جعبه کبریت، استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید و … می توان به از بین بردن حشره برنج پرداخت.

آیا حشره برنج مضر است؟

حشره برنج ضرر ندارد و باعث عفونت نیز نمی شود.

آیا استفاه از سیر برای درمان این مشکل مفید است؟

یکی از روش های درمان این مشکل استفاده از سیر است.

نظر شما درباره این مقاله چیست؟