Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 12 اسفند 1402 - 16:44

مایکروفر‌ها و سئوالات شما (1)

مایکروفر‌ها و سئوالات شما (1)

بعضی از ما علاوه بر اینکه اطلاعات چندانی از نحوه استفاده و در کل نحوه کار کردن این مایکروفرها نداریم، حتی گاهی برای داشتن آن نیز دچار تردید می‌شویم. مطمئنا یکی از مسائلی که شما را نگران می‌کند، خطرات احتمالی این دستگاه است.

محققان و دانشمندان در مركز بهداشت كانادا و دانشگاه هاروارد به سئوالات شما جواب می دهند

1- چرا مردم از اشعه مایکروفر می‌ترسند؟

2- آیا امواج مایکرو می‌توانند از مایکروفر نشت کنند؟

3- خصوصیات یک مایکروفر امن

4- استانداردهای بین‌المللی برای مایکروفرهای امن

5- توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی درباره ایمن‌سازی مایکروفر

6- توصیه‌های کلی

شاید بتوان گفت که بعضی از ما علاوه بر اینکه اطلاعات چندانی از نحوه استفاده و در کل نحوه کار کردن این مایکروفرها نداریم، حتی گاهی برای داشتن آن نیز دچار تردید می‌شویم. مطمئنا یکی از مسائلی که شما را نگران می‌کند، خطرات احتمالی این دستگاه است.

آیا این دستگاه امواج را به بیرون نشت می‌دهد یا نه؟ اگر این اتفاق بیفتد چه آسیب‌هایی روی بدن‌مان خواهد گذاشت؟ آیا نکاتی وجود دارند که می‌توان از وقوع این خطرات جلوگیری کرد؟ چه استانداردهایی در زمینه ایمن‌سازی مایکروفرها وجود دارد؟ اینها همه سوالات مهمی هستند.

زیرا حتی اگر در خانه‌تان از این دستگاه‌ها استفاده نمی‌کنید، در خیلی جاها مثل رستوران‌ها، کافه‌تریاها، سالن‌های استراحت، آشپزخانه‌ها، دکه‌های فروش اسنک و خانه‌ دوستان و فامیل‌های‌تان با این دستگاه سروکار دارید و اگر این دستگاه‌ها مضر باشند، به شما هم صدمه وارد خواهند کرد.

به هر حال در اینجا می‌خواهیم به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم؟ 

آیا امواج مایکرو خطرناک است؟

قبل از پاسخ به این سوال بهتر است خلاصه ای از نحوه عملکرد امواج مایکرو كه در بخش قبلی مفصلا صحبت کرده بودیم یاد آوری كنیم. امواج مایکرو در داخل محفظه مایکروفر توسط مگنترون ساطع می‌شود و به سطح مواد غذایی برخورد می‌کنند.

این امواج انرژی بالایی دارند و توسط مولکول‌های داخل غذا جذب می‌شوند و این مولکول‌ها وادار به حرکت می‌شوند. این حرکت در نهایت منجر به ایجاد اصطکاک میان مولکول‌های غذا و بالا رفتن سریع دمای آن می‌شود.

در واقع، مگنترون قطعه‌ای است که جریان برق را به امواج مایکرو تبدیل می‌کند و این امواج بسته به شدتی که شما انتخاب می‌کنید به داخل محفظه دستگاه تابیده می‌شود.

درباره میزان خطر این امواج باید گفت که براساس گزارش مرکز بهداشت کانادا، امواج مایکرو فقط نباید با امواج ایکس یا امواج شدید دیگری تداخل پیدا کنند. اما به طور کلی، امواج مایکرویی که توسط مایکروفر تولید می‌شود، غذا یا حتی خود دستگاه را رادیواکتیو نخواهد کرد.

علاوه بر این، به گفته محققان، اگر از مایکروفر طبق دستورالعمل کارخانه سازنده استفاده شود، این دستگاه ایمن خواهد بود. ولی با این همه از آنجایی که احتیاط شرط عقل است، در این مورد نیز باید جانب احتیاط را نگه داشت. 

آیا مایکروفر می‌تواند امواج را به بیرون نشت دهد؟

به گزارش مرکز بهداشت کانادا، ممکن است زمانی که شما در حال استفاده از این مایکروفر هستید، انرژی امواج مایکرو به بیرون از دستگاه نشت کند، اما این اشعه‌ها به هیچ عنوان خطری برای انسان ندارند؛ البته تا زمانی که از دستگاه به خوبی نگهداری شود.

دستگاه‌هایی که از عمر آنها زمان زیادی گذشته و همچنین دستگاه‌هایی که درب معیوب دارند، شایع‌ترین موارد نشت امواج از مایکروفر هستند. اما ضربه مکانیکی به در، کثیف شدن بیش از حد محفظه دستگاه یا فرسودگی و استهلاک نیز می‌توانند باعث نشت امواج شوند...

 

 

برای خواندن بخش دوم -مایکروفر‌ها و سئوالات شما- اینجا کلیک کنید.

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟