Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 15 اسفند 1402 - 00:23

کاربرد فویل آلومینیومی در خانه وآشپزخانه

کاربرد فویل آلومینیومی در  خانه وآشپزخانه

ورق‌های آلومینیومی (فویل) موارد استفاده بیشماری دارند. این ورق به دلیل اینکه نازک است، به راحتی خم و لوله می‌شود و در عین حال نمی‌شکند. آن در برابر نور، اکسیژن، رطوبت و باکتری‌ها، مانع بسیار خوبی محسوب می‌شود. به همین دلیل از این نوع آلومینیوم در صنایع غذ

1- گرم نگهداشتن نان

اگر دوست دارید نانی را که روی اجاق گرم نموده‌اید تا موقع صرف غذا، همانطور گرم بماند، آن را درون کاغذ آلومینیومی نگهدارید. نان‌های تازه را ابتدا درون پارچه‌ای گذاشته و سپس دور آن را با کاغذ آلومینیومی بپوشانید. فویل می‌تواند تا مدتی نان را برایتان گرم نگهدارد.

 

2- سالم نگهداشتن موز

برای سالم نگهداشتن موز، ساقه‌های موز را با کاغذ آلومینیومی بپوشانید. این کار باعث می‌شود، موز مدت زمان بیشتری سالم بماند.

 

3- گرم کردن پیتزا

برای اینکه پیتزا درست گرم شود و خشک نشود، آن را درون تابه‌ای گذاشته و یک لایه کاغذ آلومینیومی را به روی ظرف بکشید و سپس با حرارت ملایم روی اجاق گاز به مدت چند دقیقه آن را گرم کنید.

 

4- ساخت قالب کیک

اگر هنگام درست کردن کیک و شیرینی، قالب مورد نظرتان را ندارید، می‌توانید با استفاده از کاغذ آلومینیومی، قالب دلخواهتان را درست کنید و مواد کیک و شیرینی را درون آن ریخته و در فر بگذارید.

 

5- پوشاندن لکه‌های فرسوده آینه

برای پوشاندن لکه‌های موجود در آینه‌های قدیمی که نمی‌خواهید دور بیندازید، می‌توانید تکه‌ای کاغذ آلومینیومی به پشت آینه بچسبانید. قسمت براق آن باید به پشت آینه بچسبد. با این روش لکه‌های آینه دیگر چندان نمایان نخواهند بود.

 

6- تمیز کردن جواهرات

داخل یک کاسه که ته آن را با کاغذ آلومینیومی پوشانده‌اید، کمی آب داغ بریزید و سپس به آن یک قاشق غذاخوری پودر رختشویی- بدون سفیدکنندگی- بیفزایید و کاملاً مخلوط کنید. سپس جواهرتان را به مدت یک دقیقه درون آن قرار دهید. پس از آن جواهر را کاملاً شسته و خشک کنید. می‌بینید که آن کاملاً براق شده است. در واقع نوعی واکنش شیمیایی به نام مبادله یون انجام شده و جواهر مورد نظرتان کاملاً براق می‌شود.

 

7- جابه جایی آسان مبلمان

برای کشیدن و جابه جا کردن مبلمان خانه، می‌توانید زیر پایه‌های مبلتان، کاغذ آلومینیومی قرار داده و مبل را به راحتی بکشید و جابه جا کنید. البته مراقب باشید تا قسمت تیره کاغذ را روی زمین بگذارید، زیرا این قسمت بیش از قسمت براق، لیزتر است.

 

8- گاهی اوقات وسایل باتری خور، به دلیل شل شدن باتری در جای خود، از کار می افتند. در اینگونه مواقع ممکن است فنری که باتری را سرجای خود محکم نگه می‌دارد، شل شده باشد. یک تکه بسیار کوچک کاغذ آلومینیوم برداشته و روی فنر بگذارید تا وقتی که باتری را سرجای خود می‌گذارید، بدون حرکت باقی بماند. در ضمن با این کار طول عمر باتری هم افزایش می‌یابد.

 

9- تمیز کردن شومینه

اگر به دنبال روشی آسان برای تمیز کردن شومینه‌تان هستید، از فویل استفاده کنید. دو لایه از کاغذ آلومینیومی ضخیم را در پایین شومینه قرار دهید. روز بعد می‌بینید که تمام خاکسترها روی آن جمع شده‌اند. وقتی خاکسترها سرد شدند، کاغذ را تا کرده و دور بیندازید.

 

10- اتو کردن لباس و تمیز کردن اتو

برای از بین بردن چروک‌های پارچه‌های ابریشمی، پشمی و ریون که نمی‌توان آنها را در معرض حرارت مستقیم قرار داد، یک ورق از کاغذ آلومینیومی را روی میز اتو بگذارید، سپس لباس را روی آن پهن کنید. با بخار اتو به سطح لباس، حرارت را از بالای پارچه عبور دهید. گرمای مرطوبی که از فویل به سطح لباس می‌رسد، چین و چروک‌های آن را از بین می‌برد. در ضمن هر وقت اتوی تان کثیف شد، آن را گرم کرده و روی سطح کاغذ آلومینیومی بکشید، اتو کاملاً تمیز می‌شود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟